Zpestřete si jídelníček exotickými plody

Boom zažil obchod s ovocem již krátce poté, co noha Evropana poprvé vkročila na americký kontinent a objevila poklady, jaké nabízí tamní příroda. Tehdy byly banány nebo pomeranče pro běžného člověka nemyslitelným luxusem. Dnes představují již zcela běžnou součást jídelníčku a naše pozornost se přesouvá jinam. Stále je totiž co objevovat a následující přehled vám třeba usnadní orientaci v záplavě dosud nepoznaných druhů. Tolik plodů, které máme možnost ochutnat, se v našich obchodech ještě nikdy nevyskytovalo. Tak směle do nich!           
Většina názvů nám stále bude znít dosti cizokrajně. Zpravidla pocházejí z domorodých jazyků oblasti, odkud se druh začal šířit. Třeba taková pitaya – až dvacet centimetrů velký plod kaktusu, rostoucího zejména v Jižní Americe. Ne nadarmo se bývá nazývána dračím ovocem, neboť na růžové slupce se plodu nachází měkké zelené šupiny (po uzrání zežloutnou). Bílá dužina obsahuje drobná černá semínka. Ovoce se dá sehnat ve specializovaných prodejnách, ale i ve vybraných hypermarketech.

O něco méně známá je karambola, vskutku zajímavý plod. Po nakrájení vzniknou z podlouhlého ovoce malé pěticípé hvězdy, které stojí za přezdívkou „čínská hvězdice“. Chuťově prý připomíná angrešt, nicméně nadměrná konzumace karamboly se nedoporučuje vzhledem k vysokému obsahu kyseliny šťavelové.

Slyšeli jsme někdy o kvajávě? Podivný název má opět kořeny v Latinské Americe a vypadá jako kříženec citronu a hrušky. Tu ostatně připomíná též chutí, citronu se podobá díky obsahu vitamínu C, kvajáva ho ovšem obsahuje až pětkrát tolik.

Kvájava je jen jedním z mnoha druhů zajímavě vyhlížejícího exotického ovoce...
Kvájava je jen jedním z mnoha druhů zajímavě vyhlížejícího exotického ovoce…

V Jižní Americe ještě zůstaneme. Druh jménem tamarillo si dokonce vysloužil český název, říká se mu rajčenka nebo též stromové rajče. Zajímavé je, že se řadí do čeledi lilkovitých a na průřezu lilek také připomíná, chuťově pak není vzdáleno rajčeti nebo maracuje. Zvláštní kombinace, že?

Výčet nepříliš známého ovoce by mohl být nekonečný. Dnes ho zakončíme opravdovou bombou, pokud jde o velikost. Žakie (neboli jackfruit) dosahuje hmotnosti až 10 kg a sklízí se z desítky metrů vysokých mateřských stromů chlebovníku, který lze poměrně snadno pěstovat i v českých podmínkách. Narazit na něj můžeme především v jihovýchodní Asii, kde se s oblibou konzumuje nasládlá a osvěžující dužina.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.