Cibule – zdravá zelenina

Cibule pochází ze západní Asie, kde původně prosperovala hlavně jako planá rostlina. Protože ale obyvatelé největšího kontinentu světa brzy odhalili její výjimečně léčivé schopnosti, začali ji šlechtit a prodávat do celého světa.

Tak například, jaké vitamíny a minerály najdeme v cibuli? Je to kyselina listová, železo, zinek, síra, fosfor, draslík, hořčík a vápník, nechybí ani veledůležitý jód. Kromě toho obsahuje cibule i celou škálu vitamínu B, dále i vitamíny C a E. A to ještě stále není všechno, pro naše zdraví je cibule ještě prospěšnější.

Cibule dokáže mnohé, kromě jiného obsahuje i mnoho vitamínů a minerálních látek.
Cibule dokáže mnohé, kromě jiného obsahuje i mnoho vitamínů a minerálních látek.

Vezměme si k srdci takzvanou babskou radu v době, kdy budeme trpět nachlazením. Účinnou látkou je v tomto případě allicin, která má silné antibiotické účinky. Šťáva z cibule smíchaná s cukrem a může bý po problému. Přinejmenším vám zpříjemní usínání, ve vytopených místnostech bychom totiž jinak při nachlazení doslova prokašlali noc a sousedi by si mysleli, že máme tuberkulózu. Pokud budeme v průběhu jednoho týdne alespoň po ránu užívat trochu šťávy z cibule nalačno, můžeme brzy vyléčit rýmu, nachlazení nebo dokonce chřipku.

Cibule je vynikající i na problémy s trávením, protože podporuje činnost žaludku a střev (jinými slovy stimuluje produkci žluče a žaludečních šťáv). Kromě toho zlepšuje chuť k jídlu a hodí se také jako doplňek hutného oběda, když se to vezme kolem a kolem, pomáhá nám výrazně s trávením.

Tento druh neprávem opomíjené zeleniny také pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, v mnoha případech mohou nahradit pro naše tělo vlastně škodlivé a finančně nákladné chemické preparáty. Po požití cibule přitom klesá tlak prakticky už během několika desítek minut, takže se nám může už brzy ulevit.

Kromě jiného cibule snižuje i hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá v boji s křečovými žilami, hemeroidy, ale i předcházet rakovině nebo infarktu. Díky pravidelné konzumaci cibule podstatně snížíme hladinu krevního cukru.

Cibule působí pozitivně i na ledviny a močové cesty, kromě jiného je dokonce i přírodní afrodiziakum. Ve výčtu pozitiv cibule ještě nesmí chybět prevence rakoviny žaludku nebo prostaty. Šťáva z cibule pomůže i proti bradavicím a plísním na nohou. I pokud nás bodne včela a místo vpichu žihadla oteče, může dobře pomoci přiložený plátek cibule.

V kuchyni můžeme cibuli využít prakticky jakkoliv, ať už orestovanou do omáček či polévek nebo jen syrovou například s čevabčičí, možností je snad na tisíce.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.