Pro zdravé oči aneb nestačí jen brýle s uv filtrem

Oči jsou určitě to nejcennější, co vlastníme. Až osmdesát procent veškerých informací v naší paměti jsme zaznamenali pomocí zraku a bez daru vidění by byl náš život podstatně ochuzen. Oko je ale velmi citlivým orgánem, už jen proto, že jím neprochází vlásečnice, které zásobují tělo živinami a poradí si s odvodem toxických zplodin. Regenerace zraku je tímto dosti omezena, zvláště ve starším věku pak v případě neadekvátní životosprávy přichází závažné problémy.

Určitě je nutné se vyhýbat UV záření, jinými slovy přinejmenším nosit brýle s UV filtrem, při dlouhodobějším působení totiž ultrafialové záření poškozuje oční čočku a sítnici. Dalším problémem může být nadměrná námaha zraku při příliš dlouhém posezení před televizní obrazovkou nebo čtením knihy při špatném osvětlení.

Oči si musíme hýčkat, jsou tím nejcennějším, co máme!
Oči si musíme hýčkat, jsou tím nejcennějším, co máme!

Našim očím navíc rozhodně dosti pomůže zvýšený příjem vajec, listové zeleniny nebo mrkve.

Velký vliv ale má i naše stravování. Důležitý je především příjem dostatečného množství potřebných vitamínů a minerálů. Zdravé oči jsou ty, které mají k dispozici dost provitamínu A (Beta Karoten) a vitamínu E. Vhodným doplňkem stravy je také Lutein, který pomůže s bojem proti volným radikálům, které mohou sítnici našeho oka nenávratně poškozovat.

Podstatné pro udržení zdravého zraku je také podpoření činnosti jater a dodržování pitného režimu. Nejdůležitější je ale z toho hlediska výživa, pokud jsou vaše oči unavené už po krátkém sledování televizní či počítačové obrazovky, je asi něco špatně a měli byste doplnit příjem vitamínů. A současně s tím ruku v ruce omezit příjem škodlivých chemických látek v potravě, pokud to tedy v dnešní době vůbec jde. Proč se nevrátit k přírodě a nepoužívat přírodní léčivé preparáty, které jsou lidovými léčiteli už stovky ba tisíce let úspěšně vyzkoušené a jen se do našeho života, který se už dávno odvrátil od přírody, vrací jako blaničtí rytíři, aby na poslední chvíli pomohly vyřešit v podstatě banální zdravotní komplikace, vznikající na základě přehnaně chemizované zdravotní péče.

Ignorovat lékaře není řešení, ale opravdu věříte všemu, co od něj uslyšíte? Bylinky a výtažky z nich staletí našim předkům pomáhaly od neduhů. Horečku možná vyléčí Panadol nebo podobný výrobek, ale stejně tak dobře pomůže vylouhovaná březová kůra. A tak je to i s očima…

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.