Od vegeteriánů bez masa, přes vegany až po život ze vzduchu a energie neboli breathariánství

Téměř každý ví, jací lidé jsou vegetariány, méně už se ví, co přesně jsou vegani a nejméně z nás zná lidi, kteří existují bez příjmu jakékoli stravy neboli breathariány. Jsou tyto stravovací styly přínosem pro náš organismus nebo jsou myšlenky o zdravějším stylu liché? Obecně lze říci, že potřebujeme rozmanitou stravu, člověk je totiž všežravcem. Někteří lidé se však vymykají tomuto pohledu a nastaví si vlastní stravovací styl.

Vegetarián nemůže maso, vegan ani mléko, med či vejce

Většina lidí má alespoň ponětí, kdo vegetarián je. Jsou to lidé, kteří se většinou dobrovolně vzdali masité stravy. Vegeterián tak nejí cokoli z masa. Důvodem k tomu rozhodnutí může být smýšlení o zabíjení zvířat, náboženství či poněkud rozporuplná otázka zdravějšího stylu života. Vegeterián si však může kromě masa dopřát jinak prakticky cokoli. Často si lidé mylně myslí, že vegetariáni žijí zdravěji, nemusí to být vůbec pravdou. Mohou konzumovat například polotovary, instantní polévky, smažené hranolky a další poměrně nezdravou stravu. To že nejí maso, neznamená automaticky zdravější styl.

Vegeteriánská strava může obsahovat například luštěniny, bylinky, kukuřici či kakao a spoustu jiných potravin
Vegeteriánská strava může obsahovat například luštěniny, bylinky, kukuřici či kakao a spoustu jiných potravin

Vegan už má svůj jídelníček omezený daleko přísněji. Nejenže nejí maso, ale vegan nepřijímá žádnou stravu živočišného původu. Pro vegana je tak tabu například mléko, vejce, med a potraviny obsahující některé z těchto (a jiných) složek, například mléčná čokoláda, sýry či vaječné nudle. Veganská strava se tak omezuje například na bylinky, ovoce, zeleninu, luštěniny, kukuřičné lupínky, apod.

Mléka, vajec i jiných potravin se vegan vzdává také, nejenom masa samotného
Mléka, vajec i jiných potravin se vegan vzdává také, nejenom masa samotného

Šílenství jménem breathariánství aneb žití bez potravy

Několik málo lidí na světě jde mnohem dál a vyznává styl breathariánství. Ten spočívá v žití zcela bez jakékoli potravy. I tohle jde. Tito lidé žijí z přesvědčení a energie, stravu zkrátka nepotřebují. Nelze se však ze dne na den stát breathariánem, musí se přejít postupně. Omezit jídlo, začít s vitariánským stylem, který razí cestu přírodní stravy bez chemie, biopotravin, syrové rostlinné stravy a především omezení dávek jídla. Poté se postupně někteří lidé vydají až na samou hranici – breathariánství. Je vůbec možné takto žít? Dokazuje se, že ano, lidé opravdu žijí doslova ze vzduchu, odtud také název podle anglického breathe (dýchat).

Další stravovací směry od ovoce po nápoje, mohou být skvělou očistou organismu po krátkou dobu

Existují ještě jiné stravovací směry, o nichž často neslyšíme, například fruitariánství (strava, kterou nikomu a ničemu neubližujeme), fruktariánství (pouze ovoce, nic jiného) či například liquidariánství, při němž se pijí pouze ovocné a zeleninové šťávy, veškerá tuhá strava je zakázána. Vyznavači těchto směrů chtějí dokázat, že nepotřebují jiné složky a do jisté míry jsou to velmi zdravé směry, vylučují jakoukoli chemii a cílí na přírodu a čerstvost. Zdravá je například bezlepková strava. Dalšími specifickými směry jsou například ajurvédská strava, dělená či makrobiotická strava.

Otázka však je, zda jsou tyto směry skutečně přínosem pro organismus. Dalo by se říci, že na očistu zcela jistě ano, dopřát si například týden pouze na ovoci či čerstvých potravinách, ale dlouhodobě patrně nikoli. Je však pravdou, že je-li člověk na tuto stravu zvykán od malička, nepřijde mu to nijak odlišné. Breathariánství už je skutečně šílenství, do tohoto stadia se dopracuje jen hrstka lidí. V ČR žije pravděpodobně pouze jeden breatharián Pavel Mácha (zdroj Breatharian.eu), nejvíce pak v Indii a Číně, ale jejich celkový počet na světě nepřesahuje 50 lidí. Každý si tak vybere svůj směr, pro krátkou očistu jsou zdravé směry přínosem, zejména ovoce a zelenina. A nebo zůstane klasickým všežravcem, tak jak je člověk od přírody.

 

 

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.