Léčba je zdlouhavá

Nemoc zvaná mononukleóza

Infekční choroba, kterou můžeme získat použitím kontaminovaných předmětů (nejčastěji kartáček na zuby, cigareta, špatně umyté nádobí v jídelnách) nebo třeba obyčejným líbáním. To je infekční mononukleóza, jejíž vir má v těle zhruba devět desetin dospělých (lépe řečeno jejich organismus vlastní protilátku, kterou si proti tomuto viru sám vytvořil), naplno pak nemoc propukne asi u třetiny dětí a mladistvých. Virus mononukleózy se totiž často nachází ve slinách a jeho majitel o něm nemusí mít nejmenšího tušení, přenos na jiného člověka je tedy i při běžném sociálním životě jen otázkou času.

Léčba je zdlouhavá
Autor: Egahen

A jaké jsou příznaky mononukleózy? Inkubační doba, tedy doba od nakažení až po první vážné příznaky choroby, trvá zhruba od čtyř do šesti týdnů. Laik zřejmě nákazu mononukleózou nepozná, má totiž podobné příznaky jako angína. Velká únava a silná horečka, bolesti v krku nebo obtížné dýchání nebo bolestivé polykání, které zažívá i člověk, který právě onemocněl angínou. Snad i díky tomu je odvozen anglický název pro mononukleózu z anglického výrazu pro angínu (glandular fever, tj. žlázová angína). Občas se také onemocnění projeví zduřením jater a ledvin, což ale nelze plně prokázat bez lékařského vyšetření.

Pokud máme podezření na tuto nemoc, je nutné vyhledat praktického lékaře. Ten pomocí výtěru z krku a odebrané krve může mononukleózu diagnostikovat. V krvi totiž při tomto onemocnění bývá vysoká koncentrace bílých krvinek, občas jsou i zvýšené jaterní testy.

Léčba trvá zhruba tři měsíce. Aneb jeden měsíc zůstane nemocný v absolutním klidu doma a další zhruba dva (ale někdy i čtyři) měsíce pak drží přísnou dietu, při které je nutné vynechat alkohol, ale i těžko stravitelná jídla, zejména ta smažená a složená z živočišných tuků. Šunky, masové konzervy, uzeniny a podobné chuťovky musíme z jídelníčku vynechat, k přípravě jídla používat jen rostlinné tuky a ideálně také dát nějaký prostor zelenině. Alkohol však není ideální pít až půl roku po začátku léčby. Naštěstí se ale při mononukleóze nemusíme bát trvalého poškození jater, krevní obraz by se měl vrátit do normálu zhruba dva až tři měsíce po ukončení léčby.

Během léčby mononukleózy je také zapovězen sport, zejména ten kontaktní. Úder do postižených orgánů (játra, ledviny) by mohl být příčinou dalších zdravotních komplikací. Jako doplněk léčby je také vhodné užívat jaterní čaje a dodržovat pitný režim, alespoň osm čtvrtlitrových sklenic vody denně.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.