Mýty kolem rakoviny

Co patří mezi nejčastější mýty kolem rakoviny? Tato závažná civilizační choroba nám mnohdy dokáže znepříjemnit zbytek života nebo způsobit naši smrt. Ale co jsou skutečně jen pohádky, které se o této zákeřné nemoci šíří?

Rakovina je vždy smrtelná? Ale kdeže, dnešní moderní přístroje při pravidelných zdravotních prohlídkách rakovinu včas diagnostikují a lékařská věda jde kupředu. Takže se nemusíme bát, vyléčit se dnes dá s trochou štěstí třeba i obávaná rakovina krve – leukemie.

V naší společnosti kolují různé polopravdy a mýty kolem rakoviny...
V naší společnosti kolují různé polopravdy a mýty kolem rakoviny…

Rakovina kromě toho není často ani dědičná. Náchylnost k rakovině můžete mít samozřejmě po předcích, ale většina typů rakovinného bujení vzniká spíše na základě mnoha vnějších faktorů, které můžete snadno upravit – kouření nebo třeba styl života.

Žádný typ rakoviny není nakažlivý, takže i tento mýtus lze vyvrátit. Existují ale dva typy virů – HPV a virus hepatitidy typu C, které mohou být ke vzniku rakoviny nápomocny, ať už pohlavním stykem nebo kontaktem s nakaženou krví.

Rakovina určitě nezpůsobuje ani vypadávání vlasů, protože na tom má podíl spíše následná léčba – chemoterapie.

Další mýtus je ten, že rakovinu prsu mohou dostat pouze ženy. U mužů opravdu není příliš obvyklá a třeba v rámci Spojených států Amerických zemře jejím následkem zhruba „jen“ asi čtyři sta mužů ročně.

Rakovinu obvykle nevyvolávají ani vymoženosti moderní doby, jako jsou mobilní telefony či obecně elektrická zařízení nebo antiperspiranty či deodoranty. Parabeny vyskytující se v kosmetických přípravcích se dávaly do spojení s výskytem rakoviny prsu, a skutečně to tak možná bylo. Dnes ale žádné parabeny v kosmetických výrobcích nejsou a žádný průzkum nepotvrdil ani zvýšenou možnost rakoviny mozku při příliš častém užívání mobilního telefonu. Stejně tak barvy na vlasy nemohou způsobovat rakovinu mozku, jak se o tom v minulosti často spekulovalo. To nic nemění na tom, že časté barvení vlasů naši hřívu závažně poškodí, takže i na tuto moderní vymoženost opatrně – jen z jiných důvodů, než z obav před rakovinou.

Asi posledním mýtem kolem rakoviny je to, že ji může samo o sobě vyléčit pozitivní myšlení. Je to asi tak – samozřejmě může jistým způsobem přispět, ale nikdy nemůže pomoci jako jediný faktor léčby.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.