Močové infekce: Pomohou i bylinky?

Močové infekce jsou velmi častým bakteriálním onemocněním, které trápí převážně ženy. Důvodem je anatomická odlišnost od mužů, kteří mají delší močovou trubici a bakterie tak do močového ústrojí hůře pronikají. Podle lokalizace mohou být infekce močových cest dvojího typu. Postihují buď dolní, či horní část močového ústrojí.

Infekce horních močových cest

Patří mezi závažnější typ infekce, která je specifická svými projevy. Vzniká akutní či chronické poškození ledvin, které se charakterizuje celkovými příznaky jako je vysoká horečka, schvácenost, třes a typická bolest a citlivost v oblasti ledvin. Samoléčení nepřichází v tomto stavu v úvahu a je třeba zahájit léčbu antibiotiky a udržovat se klidu a teple. Případné zanedbání, či odkládání návštěvy lékaře může dopadnout tragicky. Neléčený zánět ledvin může totiž vést až k celkové sepsi neboli otravě organismu.

Infekce dolních močových cest

Méně závažná, avšak velmi nepříjemná je infekce dolních močových cest. Mezi typické projevy patří známé těžkosti při močení, pocity pálení a bolesti při močení, tlak v podbřišku a pocit plnosti močového měchýře. Záněty dolních močových cest se velmi často vrací a opakují v různých intervalech. Nejčastěji se vyskytují v období léta a koupání (mokré plavky), při oslabení imunity či vlivem prochladnutí.

Infekce všeho druhu dokáží hodně znepříjemnit život...
Infekce všeho druhu dokáží hodně znepříjemnit život…

Léčba infekcí dolních cest

Pokud se nejedná o dlouhodobě vleklou infekci, je možné místo lékaře navštívit lékárnu a poradit se s farmaceutickým asistentem o možnostech terapie a preventivních opatřeních. V lékárně najdete spoustu volně prodejných léčivých přípravků, které Vám boj s infekcí hodně usnadní. Základ léčby tvoří dostatečný příjem tekutin, tedy i urologických čajů, které jsou složeny ze směsice léčivých bylin jako je brusinka, přeslička, zlatobýl, jalovec a medvědice. Brusinka je nejvíce používanou rostlinou v léčbě urologických infekcí, zabraňuje totiž přichytávání uropatogenních bakterií na sliznici a tím napomáhá jejich odplavení z těla. Brusinkové extrakty se lisují také do tablet, ale najdete je i v sirupech či bonbónů k cucání.

Téměř každou druhou ženu trápí alespoň jednou za život zánět močových cest, pokud se ani vy tomuto nepříjemnému onemocnění nevyhnete, víte jak na něj…

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.