Lupénka se nedá zcela lečit

Lupénka

Nemoc, která zatím nelze plně vyléčit a jíž trpí více než čtvrt milionu našich spoluobčanů. Řeč je o lupénce, která není jen problémem fyzickým, ale zejména psychickým. Touto nemocí se sice nemůžete nijak nakazit, je ostatně geneticky dědičná, ale spoustu lidí trpící lupénkou odsuzuje, protože si zřejmě myslí, že v nějakém směru zanedbali hygienu.

Lupénka se nedá zcela lečit
Autor: lusi

Lupénka nebo též odborně psoriáza je onemocnění autoimunitního charakteru. Protože dochází k nebývalé stimulaci imunitního systému, nadměrně produkované bílé krvinky přispějí k tomu, aby se zrychlil růst kožních buněk. U dospělého a zdravého člověka se kůže „odlupuje“ pravidelně každý měsíc, nemocní lupénkou tento cyklus na některých místech svého těla prožijí i během necelého jednoho týdne. Buňky ale ještě nejsou docela zralé a drží se na kožním povrchu mnohem déle než kdyby byly normální a zdravé, díky tomu pak vzniká typická „šupina“. Nejčastěji postižená místa jsou obecně klouby, lupénka se ale často rozšiřuje i do oblasti vlasového porostu či nehtů.

Co patří k aktivátorům lupénky? Jednak jsou to dědičné předpoklady, ale nejde samozřejmě jen o ně. Pokud trpíme kvůli náročnému studiu nebo zaměstnání častým a nadměrným stresem, máme mizernou životosprávu, příliš se opalujeme nebo užíváme léky na léčbu vysokého krevního tlaku, máme k lupénce určitě více než nakročeno. Pokud často trpíme záněty průdušek, angínami nebo máme potíže se štítnou žlázou, jsme psoriáze opravdu na dosah a je jen otázka času, kdy se podobné onemocnění na našem těle projeví v plné své kráse.

A kdy podobné onemocnění může přijít ke slovu? Obecně v jakémkoliv věku, nejčastěji se ale objevuje u adolescentů a starších čtyřiceti let.

Lékaři lupénku úplně vyléčit neumí, moderní medicína ale dokáže její příznaky značnou měrou zatlačit do pozadí. Můžete podstoupit léčbu pomocí UV záření nebo jet do lázní, kde vám s lupénkou určitě účinně pomohou. Ze zákona máte možnost vyrazit na pojišťovnou hrazený léčebný pobyt na tři týdny. Lázeňská léčba jednou až dvakrát ročně účinně potlačí většinu příznaků a dodá vám například tolik potřebné sebevědomí v mezilidských vztazích.

Při lupénce si postižená místa můžeme natírat nejrůznějšími mastmi tak, aby nedošlo k vyschnutí a tvorbě nepříjemně vyhlížejících šupin.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.