Levandule a její využití

Levandule rostoucí na záhonech našich zahrad krásně voní a lahodí i našim zrakům, důležité využití má ale i v léčitelství.

U levandule sbíráme hlavně květ, ideálně hned po oschnutí rosy. Sbírat ale můžeme i kvetoucí nať, sušit pak musíme za pokojové teploty, jinak nám z celé bylinky skoro nic nezbyde.

Levandule se často používá jako sedativum, skvěle se tím pádem doplňuje s meduňkou, třezalkou nebo kozlíkem. Vhodná ale není do našich ložnic, její vonné silice totiž nemusí člověku při spánku a těsně před ním dělat dobře, v tomto ohledu zkuste spíše jalovec nebo eukalyptovou silici.

Využití najde levandule i v koupelně, zápar ze dvou hrstí nati použijeme na tři až pět litrů vody. Během takové vonné koupele se nám pročistí kožní póry, vyplaví kožní metabolity a kvůli té nádherné vůni zbavíme kůži i mikrobů. Kromě toho výtažky z levandule pomáhají mírně zpevňovat uvadající pokožku.

Levandule dovede ulevit od psychosomatických obtíží, taková koupel je doslova lékem na přetažené nervy.
Levandule dovede ulevit od psychosomatických obtíží, taková koupel je doslova lékem na přetažené nervy.

Odvar z levandule je vhodný jako kloktadlo či ústní voda, ideální je pak namíchat ji k tomuto účelu s heřmánkem. V případě, že k této směsi přidáme ještě třetího do party – šalvěj – nemá parodontóza šanci. Levandule se vyplatí i jako inhalátor, pročistíme si tím průdušky a pomůžeme si od angíny, rýmy nebo zánětu nosohltanu.

Levandule jako lék na duši

Levanduli využijeme i při psychických problémech. Čaj z levandule má opravdu relaxační účinky. Vhodná je tato bylinka zejména při depresích, stresových situacích a nervovém vyčerpání z přepracovanosti, pomůže nám i od bolestí hlavy nebo nespavosti, které s těmito problémy úzce souvisí. Dříve se levandule v lidovém léčitelství používala i jako léčivo proti astmatu nebo chřipce. Levandulové kvítí mělo prý své využití i při léčbě zápachu z úst. Krátce se totiž žvýkaly celé květy, které měly přinést okolí postiženého jedince významnou úlevu.

Rozsáhlá levandulová pole nejsou k vidění jen ve Francii (v této oblasti levanduli používají dokonce i v kuchyni, zejména při přípravě rybího masa), tak se klidně můžete odhodlat pěstovat si ji doma na své vlastní zahrádce, postačí i prostornější balkon. Za časů antiky se levandule používala jako ochrana před hmyzem, do prádelníku pro provonění oblečení nebo pro osvěžení vzduchu. Přidávala se do mýdel nebo vonných olejů.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.