Jak vyléčit podrážděný žaludek?

Pokud trpíme často podrážděním žaludku a bolestmi břicha, je radno s tím něco dělat. A pokud se nevolnosti projevují během stresových situací, nejrůznějších nemocí nebo těhotenství, pomohou nám vše úspěšně zvládat i některé potraviny. A jaké to jsou?

V prvé řadě můžeme jmenovat banány, které jsou lehce stravitelné a díky obsaženému pektinu napomáhají žaludku dostat se zase do klidového stavu. Draslík obsažený v banánech pomůže zvládat i průjmové stavy. Opatrně ale na takzvané zelené banány, které nám naopak způsobí plynatost. Při žaludečních problémech jsou totiž vhodné jen ty „žluté“. Hodí se také poznamenat, že naprosto stejné účinky jako banány mají v tomto ohledu jablka.

Banány jsou nejen vitamínová bomba, ale pomohou i od žaludečních problémů...
Banány jsou nejen vitamínová bomba, ale pomohou i od žaludečních problémů…

Dalším vhodným ovocem je například papája, která obsahuje dva enzymy (papin, chymopapain), které napomáhají v žaludku nastolit tradiční kyselé prostředí a zbavit nás tak nevolnosti. Papája patří sice k ovoci z řádu těch hůře dostupných, na trhu jsou ale i výtažky v tabletkové formě.

Kromě ovoce nám pomohou i tradiční potraviny. Co taková bílá rýže? Obecně bychom se totiž při bolestech břicha a potížích se zažíváním měli držet potravin s poněkud nevýraznou chutí. Kromě toho, že na sebe tyto potraviny vážou při trávení spoustu tekutin, nepodráždí náš zažívací systém jako třeba kořeněná masa.

Kromě bílé rýže lze v tomto směru jmenovat i obyčejné brambory, které podle posledních vědeckých průzkumů obsahují přírodní sedativa, která pomohou zvládat bolesti spojené se žaludeční nevolností. Nemyslete si, že jde jen o problém fyzického těla, problémy se zažíváním bývají spojeny i se stresem.

Jedním z koření, které na horší zažívání výrazně pomůže, je například zázvor. Stačí pár gramů zázvoru na den nebo si koupit v lékárně tabletky, které výtažky ze zázvoru obsahují a můžeme mít po bolestech. Chuť tohoto koření není tak strašlivá, abychom jej nevydrželi chvíli žvýkat. Kromě toho si jej můžeme připravit i jako čaj, kdy vylouhujeme kousky zázvoru ve vroucí vodě.

Na potíže se zažíváním nám nepomohou žádné mléčné výrobky, až na jeden. Jedná se o bílý jogurt, jenž obsahuje vhodné živé kultury pro naší střevní mikroflóru a tím pádem mohou ulevit i našemu žaludku.

Tím posledním, co můžeme využít, je třeba bylinný čaj. Heřmánek nebo máta jsou ty ideální bylinky, čaj z nich kromě toho dodá tekutiny ztracené při zvracení. V neposlední řadě i ulevují od bolestí spojených se špatným zažíváním.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.