Jak účinně předcházet hrozbě rakoviny?

Rakovina je jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob a jako taková ohrožuje takřka každého z nás. Těžko se jí můžeme stoprocentně vyhnout, ale s prevencí žádnou škodu určitě neuděláme.

Pozor na opalování u dětí. Tato činnost v dětství může na rakovinu přímo výborně zadělat. Kolem šestého roku věku totiž nasbírá naše pokožka největší podíl ultrafialového záření. Jak tuhle dávku omezit? Děti by měly být po dobu největší sluneční výhně ve stínu a pokud možno mít lehký oděv takřka všude. Chybu neuděláme ani s opalovacím krémem.

Rakovina je velkým strašákem moderní civilizace, dá se jí nicméně účinně předcházet.
Rakovina je velkým strašákem moderní civilizace, dá se jí nicméně do velké míry předcházet.

Další doporučení? Jezte sóju. Ta byla nedávno v souvislosti s rakovinou ještě na seznamu zakázaných potravin, protože měla být jedním z příčin rakoviny prsu u žen. Nejnovější lékařské průzkumy ale toto vyvrátily, ba co víc – sója je dobrá jako prevence rakoviny.

A dál? Pravidelně cvičte. I velmi nízká pohybová aktivita je lepší než žádná a prevence proti rakovině je i třeba hodina aerobního cvičení týdně. Kromě toho byste měli přestat s kouřením a do jisté míry omezit i alkohol. Pokud přijímáte přílišné množství tuků nebo tvrdého alkoholu, na rakovinu si určitě zaděláváte také. Takže jakkoliv je to těžké, chce to trochu pozměnit jídelníček. Uvidíte, že se sami budete cítit lépe. Jedna krabička cigaret denně mílovými kroky přiblíží rakovinu plic, jedna sklenička tvrdého alkoholu zase napomůže rakovině jater. Naopak pít jednu sklenku červeného vína denně určitě neuškodí, je to naopak dobré pro srdce, cévy i naši paměť, která hlavně v pokročilejším věku slábne.

Další možností je zvýšený příjem některých vitamínů. Ty jsou dobré prakticky na všechno, ale nejnovější vědecké výzkumy prokázaly, že riziko rakoviny snižuje příjem vitamínů D a E.

V současné době je také naděje na mnohem účinnější léčbu. Včasné odhalení rakoviny nám může pomoci celou nemoc zdárně porazit, nejnovější vědecké výzkumy také pokročily v oblasti detekce rakoviny prostaty, takže i tuto ožehavou záležitost bude mít současná medicína brzy pod palcem. Ani v budoucnu se určitě nevyhneme rakovině čehokoliv, která může znenadání rozbujet. Její bleskové odhalení pomocí jednoho vyšetření a další pomocné mechanismy nám ale pomohou během jedné či dvou generací této zákeřné chorobě účinněji vzdorovat.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.