Jak přečkat ve zdraví zimu?

V prvé řadě bychom během zimních měsíců měli výrazně zvýšit příjem vitamínu C. Ten je totiž rozpustný ve vodě, tím pádem se z organismu neškodně vyloučí a nemůže nám tak nijak škodit jeho výrazně zvýšený příjem. Projeví se snad jen na akné (a že tehdy to už musí být opravdu přespříliš vysoký příjem, ale to je beztoho spíše kosmetický problém).

Ať už tedy jde o potravinové doplňky, čerstvou zeleninu či citrusové plody, během zimy si dopřávejme vitamínu C dostatek. Přečkáme tak v pořádku nejen nachlazení, ale i případné virózy a naše imunita bude plesat.

Zimní měsíce, doba chřipek a nachlazení. Jak se něčemu podobnému můžeme vyhnout?
Zimní měsíce, doba chřipek a nachlazení. Jak se něčemu podobnému můžeme vyhnout?

Pro zdravou imunitu ale můžeme udělat ještě mnohem více. Dostatek kvalitního spánku, pravidelná nenáročná fyzická aktivita a strava, která nezatíží zbytečně náš organismus. To je nezbytný základ.

Měli bychom také dodržovat pitný režim, jinými slovy alespoň dva litry tekutin denně, a to i během zimního období. Kůže musí být dostatečně hydratovaná, „vysušený“ organismus neznamená spokojený organismus a jako takový je pak i po stránce imunity výrazně oslaben.

Měli bychom se také vyvarovat kouření, naše dýchací cesty se určitě zvláště v zimě, kdy jsou během mrazů hodně namáhané, že jsme s nikotinem definitivně přestali.

Dalším mínusem v boji se zimním nachlazením je třeba příliš vytopená místnost. Pokud pak vyjdeme do venkovních mrazů, byť jen na chvíli, stáváme se kvůli obrovskému teplotnímu výkyvu snadnou obětí nejrůznějších infekcí. Kromě jiného, ani přílišná sociální aktivita nám v zimě nebude moc svědčit. Ať je naše imunita jakákoliv, přilišné setkávání se s mnoha lidmi nám může jen uškodit – čím více lidí, tím více infekcí laicky řečeno.

V boji za lepší imunitu proti „zimním“ chorobám nám pomůže i pravidelné mytí rukou a všeobecná hygiena. Používání jednorázových papírových kapesníků nám také dá pár malých plus do této kruté války.

A co takhle očkování proti chřipce? Někdo to považuje za zbytečnost, za kterou vyhodí pár stokorun oknem, některým to ale pomůže proti třeba týden nebo dva trvající nepříjemné nemoci. Nevýhodou očkování proti chřipce je to, že se musí každý rok obnovovat, neboť virus chřipky mutuje a mění se tak i složení používané vakcíny.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.