Jak na zdravé ledviny?

Ledviny jsou jedním z nejdůležitějších orgánů našeho těla. Pomáhají likvidovat nahromaděné škodliviny a podporují tvorbu červených krvinek. Jak jim v jejich složitém životním údělu pomoci?

Ideálně bychom měli často doplňovat tekutiny. Vypít dva litry tekutin za den se považuje za naprostou nezbytnost. Ovšem, nemusí jít jen o stolní vodu. Dost jiných tekutin přijímáme i třeba z polévek či omáček při obědě. Lékaři doporučují také ovocné šťávy, čaje či minerální vody. Těch bychom ale neměli přijímat více než půl litru denně, obsažené minerály totiž ledviny dost zatěžují. Naopak omezit bychom měli v zájmu ledvin alkohol a kávu, jedná se totiž o tekutiny, které nám spíše pomohou s odvodněním.

Péči o ledviny často zanedbáváme, přitom jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle.
Péči o ledviny často zanedbáváme, přitom jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle.

Kromě alkoholu či kávy bychom ale měli vynechat i tolik populární energy drinky nebo sladké limonády typu Coca-Cola či Fanta. Nejen, že nám pomohou vystrnadit z těla vodu, která by mohla být jinak užitečně použita, ale obsahují i spoustu zbytečných chemikálií a způsobují ledvinám dost nepříjemné potíže. Takže tyhle věci rozhodně s mírou nebo vůbec.

Vhodné je také omezit solení a uzené potraviny. K dochucování při vaření je lepší použít spíše čerstvé nebo i sušené bylinky než sůl. Pro zdraví našich ledvin není dobré ani stravovat se za pomoci rychlého občerstvení, kde je hlavním strašákem pro naše ledvinové ústrojí – světe, div se – kečup.

Když už jsme mluvili o alkoholu, rozhodně nelze doporučit ani další neduh naší společnosti, kterým je kouření. V cigaretách jsou totiž obsaženy látky, které ledvinám vůbec nesvědčí. Onemocnění ledvin bývají také spjata s obezitou, diabetem a zvýšeným krevním tlakem. I proto bychom se měli snažit shodit přebytečná kila nebo bojovat s hypertenzí, abychom ulevili svým ledvinám, které jsou už tak dost neúměrně přetěžované. Stačí jen trochu zdravější strava a pravidelný pohyb, alespoň hodinu týdně na rotopedu a uvidíte, že se situace poněkud vylepší.

Poslední radou pro zdravé ledviny není nic ohledně gastronomie. Jde totiž o radu ohledně oblékání. Postava v minisukni sice dobře vynikne, ale během podzimních či dokonce zimních měsíců je podobné chování o zdraví. Pokud ledviny v chladném počasí prochladnou, riskujeme jejich zánět a velké zdravotní trable.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.