Jahody

Jahody

Vynikající ovoce, které nám nejen chutná, ale může nám pomoci i od mnoha zdravotních problémů. Řeč je samozřejmě o jahodách, které je vůbec nejzdravější konzumovat čerstvé.

V jahodách je kromě vysokého množství vitamínu C i beta-karoten, kyselina listová a vitamíny skupiny B. Dále je přítomen i vitamín A, jenž dodává zdravou barvu naší pleti a především chrání zrak a podporuje správnou činnost naší sliznice. Jahody obsahují ale i mangan, prvek který napomáhá správné krvetvorbě a vyživuje mozek. Kromě jiného ještě v jahodách najdeme i draslík, fluor nebo vápník, jinými slovy zkvalitníme konzumací jahod detoxikaci organismu, podpoříme odvodnění našeho těla a samozřejmě i lehce snížíme vysoký krevní tlak.

Jahody
Autor: tonypowell

Jahody jsou vynikající při detoxikační kůře, obsažený draslík totiž pomáhá s odplavením toxinů a zapomenout bychom neměli ani na třísloviny, které na sebe váží toxické látky (těžké kovy apod.) a odplavují je z těla pryč. Kromě toho třísloviny napomáhají eliminaci infekcí a jsou vítanou léčebnou složkou při dně nebo močových a ledvinových kamenech. Jahody nám mohou pomoci i zbavit se nachlazení či při léčbě respiračních onemocnění, kromě toho doplňují vhodně pitný režim kvůli tomu, že obsahují až devadesát procent vody. Vyjma různých zánětů pomohou jahody vyléčit i potíže s průjmem a plynatostí.

Určitá malá část populace má na jahody bohužel alergii, konzumace tohoto lahodného ovoce se nepodoručuje ani kojícím matkám, kvůli obsaženým alergenům, které by pak mohly přejít do mléka, kterým matky kojí své ratolesti.

Jak lze jahody konzumovat? Samozřejmě samotné a čerstvé, to je vynikající volba. Dále ale není od věci kombinovat je se smetanou, jogurtem, tvarohem či šlehačkou, jahody se používají samozřejmě i jako náplň do klasických ovocných knedlíků nebo koláčů. Tyto plody našich zahrádek můžeme i úspěšně kompotovat a zavařovat, většinu těch pozitivních účinků ani při této úpravě jahody neztrácí, pokud tedy oželíme vitamín C.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.