Jablka pro zdraví

Dokonalá jablka

Ano, jablka jsou vskutku dokonalé ovoce. Už naši předci je opěvovali a zjevně věděli proč. Nejde totiž jen o zlepšené trávení, jablka posílí naši imunitu, působí omlazujícím dojmem nejen na pleť, ale i na naše duševní zdraví. Tak proč si alespoň jedno jablko týdně nedopřát?

Jablko je sice podobně jako meloun tvořeno takřka výhradně vodou, pětina objemu ovoce ale tvoří pevná složka plná zdraví prospěšných látek. Ideálně bychom si měli dopřávat jablka neoloupaná, většina prospěšných látek, jako je třeba železo, draslík nebo vápník, se totiž nachází ve slupce.

Jablka pro zdraví
Autor: zirzuke

Draslík prospívá ledvinám a svalům, obsažený fosfor je pak nezbytný pro dobrou paměť jak u dětí školou povinných, tak u dospělé části naší populace. Pokud jste ohroženi dnou, omezte v prvé řadě konzumaci vína, sýrů a tučného červeného masa. V druhé řadě si dopřejte pár jablek, protože omezují tvorbu kyseliny močové, která je v případě dny nebo revmatismu hlavním spouštěčem.

Jablka působí skvěle i jako detoxikátor našeho organismu. V tomto ovoci je totiž obsažen pektin, který v žaludku pomáhá odbourávat toxické látky. Pokud máte jaterní či ledvinové potíže nebo trpíte hemeroidy, je jablko určitě tou správnou volbou pro každodenní svačinu v práci či ve škole. Jablka odstraní kromě problémů se zažíváním potíže se zácpou či průjmem, kromě ohlodávání jablek, ze kterého mohou občas bolet hlavně starší lidi dásně, můžeme pít i jablečný mošt, který má přímo blahodárné účinky.

Pokud jsme se rozhodli zhubnout, je jablko také tou pravou potravinou, která může naše úsilí podpořit. Kromě toho, že obsahuje minimum kalorií a můžeme si jí dopřávat skoro neomezeně, pektin obsažený v jablkách na sebe váže v žaludku tuky (stejně tak i cholesterol). Velmi prospěšná mohou být jablka i pro náš chrup, který spolehlivě vyčistí od zubního plaku a někdy zuby vysloveně vybělí. Ovšem pozor, zubní kartáček nám bohužel nenahradí.

Podle asijských vědců je podle nedávných výzkumů vhodné konzumovat jablka i kvůli navození psychické pohody. A to je v dnešní době pádný důvod navíc, proč si dopřát alespoň čas od času nějaké to jablíčko…

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.