Dodržovat pitný režim musíme, otázkou je, co vlastně pijeme

Dodržování pitného režimu nejen v letních horkých dnech je nepostradatelnou součástí pozitivního působení na naše tělo. Přijímat tekutiny zkrátka potřebujeme v létě i v zimě. Doporučuje se denně vypít minimálně litr tekutin. Základní otázkou však je, co vlastně bychom měli pít, co nám nejvíce svědčí.

Voda nadevše, pozor na přemíru balených sycených vod

Na prvním místě je celosvětově voda jako naprosto základní tekutina, vlastně vše ostatní je směsí něčeho s vodou (čaj, sirupy, káva, polévky, atd.). Voda je zkrátka nejpoužívanější tekutinou. Otázka, zda pít obyčejnou vodu z vodovodu či kupovanou balenou minerální voda, je diskutabilní. V drtivé většině u nás máme pitnou vodu vždy a tak není důvod, proč nepít prostě vodu, která nám teče doma z kohoutku. Je zdravotně nezávadná a čistá. Kupované minerální vody sice mohou být doplněny o minerální látky a případně i další složky, ale ne vždy tomu tak opravdu je. Obyčejná nesycená voda se prakticky vyrovná té kohoutkové. Sycené vody pijme s mírou, oxid uhličitý naše tělo přijme, ale sycené vody ve velkém množství mohou způsobit žaludeční obtíže. Přesto pití obyčejné vody je nejzdravější a nejpřirozenější cestou doplnění tekutin.

Základem všeho je obyčejná, ale tolik vzácná voda. Bez ní by nebyl život a je základem všech nápojů. Pijme čistou vodu, neublíží nám...
Základem všeho je obyčejná, ale tolik vzácná voda. Bez ní by nebyl život a je základem všech nápojů. Pijme čistou vodu, neublíží nám…

Raději šálek čaje nežli nekvalitní sladký sirup

Čaj je druhým nejpoužívanějším nápojem po vodě. Existuje nepřeberné množství čajů, od sypaných po sáčkové, existuje čaj zelený, bílý a černý, ovocné a bylinkové čaje. Každý má své přednosti, nejlepší je čistý zelený, černý nebo bílý čaj. Ke zdraví nám také pomohou nejrůznější bylinkové čaje, zejména ty sypané. Ani ovocný čaj není špatný, stále se jedná o nápoj bez cukru z přírodních složek. Bylinkové čaje obsahují spoustu léčivek. K dostání jsou také různé čaje s kořením, guaranou a dalšími netradičními složkami. Čaj má tisíce podob a chutí. Rozhodně je lepší si dopřát šálek čaje než rádoby ovocné sirupy nevalné kvality, které navíc obsahují plno sladidel a konzervantů.

Nabídka čajů je rozmanitá – bylinkové, ovocné, zelený, s kořením a další. Raději šálek čistého přírodního čaje nežli slazený nápoj se sladidly...
Nabídka čajů je rozmanitá – bylinkové, ovocné, zelený, s kořením a další. Raději šálek čistého přírodního čaje nežli slazený nápoj se sladidly…

Ovocné sirupy – ty s ovocem a ty bez něj

Ovocných sirupů je také značné množství. Je však třeba dávat pozor na ty, které ve skutečnosti žádný ovocný podíl nemají a vše je nahnáno sladidly a umělými konzervanty. Je to sice tekutina, ale raději čistou vodu nebo čaj. Na druhé straně jsou skutečné husté ovocné sirupy s podílem ovocné složky více než 30 % a pak samozřejmě sirup domácí. Ne každý sirup, který se tváří ovocně, skutečně ovocný je a mnohdy neobsahuje ani stopu ovocné složky.

Sirup si hraje na tropický, jeho ovocný podíl je absolutně nulový, vše jen konzervanty, barviva a sladidla
Sirup si hraje na tropický, jeho ovocný podíl je absolutně nulový, vše jen konzervanty, barviva a sladidla

Šumivé tablety, doplňky stravy, vitacity a další formy doplnění tekutin

Kromě výše uvedeného máme k dispozici také různé rozpustné šumivé tablety, doplňky stravy, iontové nápoje, vitacity a mnoho dalšího. Každý nápoj má své, pozor na správné dávkování iontových nápojů. Šumivé tablety jsou však často užitečné, obsahují důležité stopové prvky a vitaminy, prodávají se jako jednopruhové či tablety s ovocnou příchutí a více vitaminy. Kdo by neznal klasický „šumák“ neboli šuměnku nebo vitacit. Tyto rozpustné nápoje jsou sice poměrně chutné, ale tělu příliš nedodají – vysoký obsah sladidel a dalších látek.

Šumivé tablety mnohdy doplní potřebné látky pro tělo, například vápník (na obr.), hořčík, zinek a jiné
Šumivé tablety mnohdy doplní potřebné látky pro tělo, například vápník (na obr.), hořčík, zinek a jiné

Také polévka nebo káva je nápojem a doplnění tekutin, ale samozřejmě i pivo

Nápoje nemusí být nutně pouze studené. Například právě zmíněný šálek (většinou) horkého čaje, ale také káva nebo polévka je součástí doplnění tekutin a v zimě navíc příjemně zahřeje. Mezi možnosti jak doplnit přísun tekutin můžeme dále počítat i například ovoce v nálevu či spoustu dalšího, co obsahuje vodu. Právě voda je ten základ, z ní jsou všechny další nápoje tvořené. A zapomenout nesmíme ani například na pivo či víno, což v přiměřené míře také našemu zdraví prospěje a doplní tekutiny. Nezapomínejme však na vodu, je základem našeho pitného režimu a celého života na Zemi. Pijme obyčejnou vodu z kohoutku a ceňme si vody, ne každý ji má dostupnou otočením kohoutku doma.

 

 

 

 

 

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.