Alergická rýma

Alergická rýma

Onemocnění, které trápí dobrou půlmiliardu lidí na této planetě v jen v samotných Čechách postihuje zhruba každého pátého dospělého a každé desáté dítě, v součtu se jedná zhruba o dva miliony obyvatel. Řeč je o takzvané alergické rýmě, která se projevuje nejčastěji svěděním nosu, neobvykle častým kýcháním, vodnatou sekrecí a neprůchodností nosní přepážky, která trvá více než jednu hodinu denně prakticky po celý rok. Pokud se rýma objeví jen během pylového období, nazýváme ji sezonní, příznaky jsou ale v podstatě stejné – každá rostlina nebo květina může být teoreticky spouštěčem alergie.

Ale pozor – spouštěčem alergické rýmy nemusí být jen pyl, způsobit ji mohou i roztoči, plísně či zvířecí alergeny. Občas přijde chvilka traumatická hlavně pro děti, kdy se musíte rozloučit se svým domácím zvířecím mazlíčkem, nejčastěji milovanou kočkou či psem. Roztoče odstraníte jednoduše častějším luxováním, plísně se můžete zbavit také relativně snadno.

Alergická rýma
Autor: davidlat

Alergie mohou negativně ovlivnit studijní výsledky u dětí, během vyučovacích hodin totiž hrozí častá únava a nepozornost. Pokud je ale včas zahájena lékařská léčba, brzy se dočkáme zlepšení. To obecně můžeme říci o všech případech alergické rýmy, nemocní často ani nenavštíví lékaře nebo se dokonce snaží svou nemoc léčit sami v domácích podmínkách, což pochopitelně není práve nejvhodnější volba. V případě, že na sobě pociťujete příznaky alergické rýmy, navštivte alergologa, který má k dispozici řadu účinných a bezpečných léků, které v lékárně volně neseženete. Během krátkého prick testu, při němž plastovým kopíčkem jemně prorazí kůži na předloktí a nechá reagovat nejrůznější alergeny, se zjistí, zda nějakou alergií trpíte nebo jde jen o něco zcela banálního.

Alergickou rýmu se snažte nepodceňovat. Noste s sebou léky pro případ náhlé alergické reakce, sledujte pylovou situaci na internetu či v televizním vysílání, na procházky choďte hlavně ráno (nejvyšší výskyt pylu v ovzduší je kolem páté hodiny odpoledne). Ideálně se nechoďte procházet do volné přírody, vyhýbejte se lesním cestám a loukám. V době vrcholu pylové sezóny se snažte omezit větrání a pokud je to v létě jen trochu myslitelné, spěte se zavřenými okny. Ráno by vás totiž mohlo čekat nepříjemné překvapení, například v podobě nepříjemně napuchlých očních víček.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.